Marża bukmachera: co to jest i jak ją obliczyć?
Marża firm bukmacherskich to ich gwarantowany zysk, określony procent, który bukmacherzy pobierają od każdego zawartego zakładu. Wysokość marży bezpośrednio wpływa na wysokość oferowanych kursów: im jest ona niższa, tym korzystniejszy kurs dla amatora zakładów. Bukmacherzy nie podają wprost wysokości marży, dlatego aby ocenić efektywność gry u konkretnego bukmachera należy nauczyć się wyliczać ją samodzielnie.
Czym jest marża w zakładach bukmacherskich (z fr. marge — różnica, przewaga), można wyjaśnić na przykładzie zwykłej monety. Jak wiadomo, prawdopodobieństwo wypadnięcia orła lub reszki jest takie samo — po 50 procent. I jeśli bukmacher przyjmowałby zakłady na to zdarzenie, to powinien ustalić jednakowy kurs 2.00 na oba wyniki.
Ty postawiłeś na orła, Twój kolega — na reszkę, i niezależnie od wyniku wszystkie postawione pieniądze zwrócą się graczom. Ale w rzeczywistości dla bukmachera nie jest to korzystne — on tak czy inaczej otrzyma swoją prowizję, pozwalając postawić na jednakowo prawdopodobne zdarzenia po kursie nie 2.00, a, powiedzmy, 1.91, co odpowiada marży 4,7 procenta. Z dwóch przeciwstawnych zakładów po 100 jednostek każdy bukmacher zwróci do obiegu 191, a 9 jednostek zabierze dla siebie.
W warunkach zdarzenia „orzeł — reszka” i jemu podobnych (na przykład parzystego — nieparzystego wyniku w koszykówce) nigdy nie uda Ci się osiągnąć zysku w dłużej perspektywie właśnie z powodu czynnika marży. Ale w innych zdarzeniach, gdzie można w pełni objawić swój talent prognostyczny, marża jest tylko dodatkową przeszkodą — przy marży na poziomie 4 procent musisz analizować o 4 procent dokładniej niż bukmacher, aby przynajmniej nie przegrać pieniędzy.
Marża to pierwsza przeszkoda, którą należy pokonać w celu osiągnięcia zysku, a wysokość tej przeszkody różni się w zależności od bukmachera, popularności wydarzenia, dyscypliny sportu i poszczególnych ofert. Najwygodniej jest obliczać marżę w procentach.
Jak obliczyć marżę w procentach
Dwie najbardziej rozpowszechnione sytuacje, dla których możemy obliczyć marżę, to zdarzenia dwu i trzydrogowe.
Wzór dla zdarzenia dwudrogowego:
(1/Kurs na gracza 1) × 100% + (1/Kurs na gracza 2) × 100% = 100% + marża
Dla przykładu weźmy jeden z najbardziej popularnych do obstawiania sportów — tenis. W finale US Open 2018 spotkali się Novak Đoković i Juan Martín del Potro. Bukmacher przyjmował zakłady na zwycięstwo Đokovicia po kursie 1.45, na del Potro — 2.84.
(1/Kurs na gracza 1) × 100% = 68,97%
(1/Kurs na gracza 2) × 100% = 35,21%
100% + marża = 68,97% + 35,21% = 104,18%
Oznacza to, że marża bukmachera na podstawowe wyniki finału US Open wynosiła 4,18 procenta.
Wzór dla zdarzenia trzydrogowego (1×2):
(1/Drużyna 1) × 100% + (1/Remis) × 100% + (1/Drużyna 2) x 100% = 100% + marża
Rozpatrzmy mecz piłkarskiej Ligi Mistrzów 2018 roku między moskiewskim CSKA i madryckim Realem. Bukmacher ocenił szanse na zwycięstwo CSKA na 8.0, na remis — 5.25, natomiast sukces Realu można było obstawić po kursie 1.408. Na podstawie wystawionych kursów obliczamy marżę:
100% + marża = 12,5% + 19,05% + 71,02% = 102,57%
Liga Mistrzów to jeden z czołowych turniejów świata pod względem popularności zakładów bukmacherskich. Dla firm bukmacherskich są to wysoce dochodowe zawody i dlatego bukmacher poprzestał na niskiej marży 2,57 procenta na mecz fazy grupowej.
Rady dla początkujących dotyczące marży bukmacherskiej — zachowajcie czujność
Przedstawione przykłady obliczeniowe mogą sugerować, że marża w piłce nożnej jest niższa niż w tenisie, jednak to nie jest do końca tak. Tutaj chodzi raczej o różnicę w podejściu poszczególnych bukmacherów — kto ma jakie priorytety.
Rzeczywiście, każdy bukmacher ma swoją taktykę pozyskiwania graczy, a wysokość marży jest tylko jednym z narzędzi oddziaływania. Na komfort gry mogą wpływać najróżniejsze czynniki: ilość ofert i dyscyplin sportu, wygoda w dokonywaniu wpłat — wypłat, akcje bonusowe, limity wysokości zakładów i tak dalej.
Ale nie wszystko jest takie proste i nawet jeśli wybierzesz korzystnego bukmachera, zawsze należy być czujnym. U jednego i tego samego bukmachera możesz znaleźć podstawowe wyniki z marżą 3% i w tym samym zdarzeniu, analizując inne opcje (przyjmijmy, statystyki rzutów rożnych), możesz natknąć się na marżę powyżej 7%.
Wysokość marży u konkretnego bukmachera w znacznym stopniu zależy od popularności turnieju i dyscypliny sportu — korzystne kursy na Ligę Mistrzów nie gwarantują, że ten sam bukmacher przedstawi atrakcyjną ofertę na krykiet bądź baseball. Wszystkie oferty należy sprawdzać indywidualnie, wybierając bukmachera odpowiadającego naszemu stylowi gry.
Wykorzystując wzór na obliczenie marży, możesz uniknąć znalezienia się na z góry przegranej pozycji i wybrać korzystne kursy, pasujące do Twoich potrzeb. Najważniejsze, aby nie trzymać się kurczowo kryterium marży — na przykład na targu warzywnym kupujesz nie tylko u sprzedawcy z najniższymi cenami, ale również tam, gdzie są świeższe produkty, większy wybór lub po prostu sprzedawca jest sympatyczny. Przy wyborze bukmachera bierz również pod uwagę sumę czynników, gdyż grać należy odpowiedzialnie i z przyjemnością.