Sztuka Zawierania Zakładów Sportowych

„Czy da się wygrywać w zakładach sportowych?” — odpowiedź na to pytanie interesuje zdecydowaną większość tych, którzy niedawno rozpoczęli lub dopiero chcą rozpocząć grę u bukmachera. Inni zaś wpisują w wyszukiwarkach zapytania w stylu: „Jak wzbogacić się na zakładach” lub „Jak zarabiać na zakładach”. W tym artykule przytoczymy kilka odpowiedzi i rad ludzi, którzy branżę bukmacherską znają od podszewki.

Zacznijmy od tego, że początkujący gracz przede wszystkim powinien zapoznać się z podstawowymi pojęciami, a dopiero potem zacząć się interesować kwestiami finansowymi. Tak, da się wygrywać w zakładach sportowych, ale ważne są realne cele i rzetelna wiedza. Gorąco zachęcamy, aby swoją przygodę z zakładami sportowymi rozpoczynać porządnie!

Zakłady sportowe: co to jest?

Zakłady sportowe to intelektualny zakład między graczem a bukmacherem: gracz przewiduje wynik wydarzenia sportowego i stawia pieniądze na to, że jego prognoza będzie prawidłowa. W przypadku poprawnego typu postawione pieniądze zwracają mu się z zyskiem, a w razie przegranej — odpowiednio — przegrywa je.

Dla każdego zakładu bukmacher ustala kurs, określający prawdopodobieństwo danego zdarzenia. Polscy bukmacherzy stosują kursy europejskie, które zapisuje się w postaci ułamka dziesiętnego. Jeśli zakład będzie wygrany (prognoza gracza okaże się prawidłowa), postawioną stawkę przemnaża się przez ustalony przez bukmachera kurs — tyle wyniesie wysokość wypłaty za wygrany zakład.

Wysokość zakładu pomnożona przez jego kurs — właśnie taką kwotę bukmacher wypłaca graczowi, jeśli jego zakład wygrał. Czystą wygraną nazywa się tylko kwotę zysku: od wysokości wypłaty odejmuje się wysokość postawionego zakładu.

Kursy bukmachera mogą zmieniać się zarówno pod wpływem ilości i wysokości wniesionych zakładów na dane wydarzenie, jak i z powodu zmniejszenia/zwiększenia jego prawdopodobieństwa. Doświadczeni gracze nazywają kurs również „ceną” danego wydarzenia, gdyż każdy może albo zawrzeć zakład po zaoferowanej cenie, albo z tego zrezygnować, jeśli uważa ją za nieadekwatną.

Czy da się wygrywać w zakładach sportowych?

Oczywiście, da się wygrywać w zakładach sportowych. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć na przykład ranking analityków sportowych Legalbet, w którym przedstawiono skuteczność lub nieskuteczność prognoz każdego eksperta i analityka naszego serwisu w dłuższym ujęciu czasowym. Statystyki prowadzone są w sposób otwarty i dlatego na stronie rankingu widać, że bynajmniej nie wszystkim udaje się stawiać precyzyjne prognozy i wybierać wygrywające zakłady. I to pomimo, że wszyscy bez wyjątku analitycy naszego serwisu doskonale orientują się w tej dyscyplinie sportu, dla której opracowują prognozy.

  • Zobacz ranking analityków sportowych Legalbet
Dobra znajomość danej dyscypliny sportu nie gwarantuje stałych wygranych. Zresztą pamiętaj: nic nie gwarantuje stałych wygranych. Niemniej jednak gra może być zwieńczona sukcesem. Przy spełnieniu kilku głównych warunków.

Warunek pierwszy: właściwe podejście. Zakłady powinny dawać przyjemność i jest to najważniejsza wiedza, jaką powinien przyswoić sobie każdy, kto poszukuje informacji o zakładach sportowych dla początkujących. Zakłady mogą być (i będą) przegrane i trzeba być na to przygotowanym.

Podejście do zakładów jako do gry czy hobby posiada już na wstępie kilka istotnych zalet:

  • pomaga nie tracić głowy i nie ryzykować dużych kwot (nawiasem mówiąc, głowa w tej grze jest bardzo potrzebna);
  • pomaga rozwijać umiejętność prognozowania, a nie umiejętność wyszukiwania błędów bukmachera (w odróżnieniu od sytuacji, gdy jesteśmy zafiksowani na punkcie pieniędzy);
  • daje to, co powinny dawać zakłady: więcej zabawy, więcej zdrowego hazardu i więcej emocji podczas oglądania meczu.

Warunek drugi: zarządzanie bankrollem (budżetem gracza). Dla początkującego gracza rada będzie prosta: stawiać można tylko taką kwotę, której nie żal przegrać. Stawiać dwa razy więcej po wygranym zakładzie — zły początek. Usiłować odegrać się po przegranej — jeszcze gorszy. Doświadczeni gracze wiedzą, jak pracuje nasz mózg: jedna wygrana początkującego (zwłaszcza, jeśli jest ona wysoka) potrafi przesłonić całą masę wcześniejszych i późniejszych przegranych. Czysto psychologicznie. Jeśli chcesz na poważnie opanować sztukę (naukę?) zawierania zakładów sportowych, zacznij prowadzić ewidencję wszystkich postawionych zakładów, a także każdej wygranej i każdej przegranej.

Warunek trzeci: praca z danymi. Umiejętność pracy z danymi, zestawiania faktów i pozyskiwania na czas aktualnych informacji to podstawa podstaw i najważniejsza czynność na etapie wyboru zakładu. Nie wystarczy po prostu wierzyć w swoją drużynę, na którą chce się postawić zakład: trzeba się orientować, w jakiej formie się teraz znajduje, czy ma wystarczająco motywacji, aby wygrać, na ile optymistyczny jest skład drużyny, ogłoszony na dany mecz itd.

Aby amatorom zakładów na piłkę nożną i hokej łatwiej było spełnić ten warunek, w dziale Centrum Zakładów Legalbet zawsze można wybrać z listy żądany mecz i uzyskać o nim aktualne informacje.

 Początkujący gracz musi także pamiętać, że w grze na pieniądze bukmacher zawsze ma nad nim matematyczną przewagę. Istnieje oczywiście niewielki procent graczy, którzy oceniają wydarzenia lepiej niż bukmacher, ale to absolutnie nie odnosi się do tych początkujących. Taka umiejętność przychodzi tylko z doświadczeniem, a i to nie w każdym przypadku. Początkujący gracz może najpierw liczyć jedynie na szczęście, a znajomość danej dyscypliny sportu wykorzystywać jako pomoc w świadomym wyborze wyników dla zakładu.

Nauka zawierania zakładów sportowych

Zanim zawrzesz pierwszy zakład zapoznaj się z podstawowymi pojęciami i terminami, którymi operują bukmacherzy. Oferta bukmachera składa się nie tylko z takich prostych pozycji, jak wygrana jednej z drużyn, remis czy powyżej/poniżej. Istnieje także całe mnóstwo innych zakładów, w których na poczatkującego gracza może czyhać wiele pułapek i jeśli nie będziemy analizować tematu, a jedynie eksperymentować bez niezbędnej wiedzy, to może to doprowadzić do gorzkiego rozczarowania.

Na przykład bukmacherzy oferują swoim klientom różne rodzaje handicapów (azjatycki, europejski), które rozlicza się w różny sposób, o czym trzeba wiedzieć odpowiednio wcześniej. Haczyk może być też ukryty w zakładach na wskaźniki statystyczne (na statystyki) w meczu: różni bukmacherzy mogą obliczać takie zakłady na podstawie danych z różnych źródeł i dla początkującego gracza nie zawsze kończy się to dobrze.

Aby uniknąć uczenia się na własnych błędach, radzimy przeznaczyć trochę czasu na naukę, uważnie przestudiować zasady zawierania zakładów i ewentualne niuansy, które mogą się pojawić przy rozliczaniu zakładu. Duże znaczenie ma również wystawiony przez bukmachera kurs: gracz zdecydowanie powinien unikać zakładów na przeszacowane wyniki, gdyż w dłuższej perspektywie takie zakłady będą przynosiły stratę. Z reguły przeszacowuje się faworytów, ale nie zawsze tak bywa. Umiejętność rozpoznawania, czy ocena danego wydarzenia jest prawidłowa czy nie, przyjdzie dopiero z doświadczeniem, ale trzeba o tym pamiętać już od pierwszego zakładu.

Szkoła Obstawiania w serwisie Legalbet pomoże lepiej zorientować się w temacie:

  • Informacje ogólne — dział, który każdy początkujący gracz powinien przeczytać w pierwszej kolejności.
  • Zakłady bukmacherskie w Polsce — charakterystyka polskiego ustawodawstwa oraz instrukcje dotyczące rozpoczynania gry u każdego bukmachera internetowego.
  • Dyscypliny sportowe — oddzielne artykuły z opisem specyfiki zakładów na różne dyscypliny sportowe.
  • Rodzaje zakładów — materiały, które pomogą zrozumieć, co konkretnie można obstawiać u bukmachera i jak się takie zakłady rozlicza.
  • Musisz to wiedzieć — wiele praktycznych informacji dla graczy.
  • Strategie — materiały o popularnych strategiach gry w zakładach bukmacherskich, ich plusy i minusy.

Zakłady sportowe: jak to działa?

Określ, ile środków miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na zakłady i w początkowej fazie nie przekraczaj wyznaczonej kwoty. Nawet jeśli wydaje Ci się, że oto masz przed sobą zakład życia, nie należy zwiększać jej wysokości. Nawet jeśli w rezultacie zakład będzie wygrany, nie żałuj, że mogłeś postawić więcej. W procesie nauki zawierania zakładów sportowych człowiek sam powinien dojść do tego, że tutaj najważniejsze jest, jak gra układa się w dłuższej perspektywie. Takiego przekonania nabiera się tylko z czasem.

Wybierz, gdzie chcesz obstawiać zakłady sportowe. W zakładach bardzo dużo zależy od kursów i wyboru zdarzenia. Każdy bukmacher ma inną ofertę, dlatego najpierw należy się zastanowić, jakie dyscypliny, turnieje i rodzaje zakładów nas interesują. Gdy już sprecyzujesz swoje preferencje, wybierz bukmachera. Należy zauważyć, że rynek bukmacherski jest obecnie na tyle konkurencyjny, że oferta staje się coraz lepsza i bogatsza, dlatego wielu graczy duży nacisk kładzie na kursy i wysokości marży. Dla tych samych wydarzeń u różnych bukmacherów różnica może wynosić zaledwie kilka dziesiątych, ale w dłużej perspektywie taka różnica może mieć ogromnie znaczenie.

Większość ludzi rozpoczyna swoją bukmacherską przygodę od stawiania na ulubioną drużynę lub sportowca. I jest to poważny błąd, który prześladuje wielu doświadczonych graczy na przestrzeni całej ich aktywności. W takich zakładach przeważa bowiem nie analityka, lecz emocje, a to może bardzo przeszkadzać w grze.

Emocje i zakłady dla profesjonalnego gracza nigdy nie powinny stać w jednym szeregu — każdy początkujący gracz powinien sobie tę prawdę wziąć do serca i to jak najszybciej. Mowa nie tylko o takich negatywnych skutkach, jak wtedy, gdy pragnienie odegrania się zmusza ludzi do obstawiania trzeciej ligi maltańskiej w curlingu, bo akurat nie ma innych wydarzeń w ofercie. Znacznie ważniejsze jest to, że podchodząc zbyt emocjonalnie do swojej gry, będziesz się bardzo denerwował z powodu porażek i nie zauważysz pozytywnych emocji, jakie mogą przynosić zakłady sportowe, jeśli gra się odpowiedzialnie i dla przyjemności.

Zatem jeśli jesteś zdecydowany, że chcesz spróbować swoich sił w zakładach, mamy nadzieję, że nasze materiały pomogą Ci nie pożałować podjęcia takiej decyzji. Życzymy powodzenia oraz zdobycia nowej, pożytecznej, wiedzy!

Copy the token